Wystartowała kampania FOOD DESERVES A RESPECT
Na naszej planecie jest nas ponad 7 miliardów ludzi, z czego 925 milionów cierpi głód. Mimo to rocznie tracimy i marnujemy 1,3 miliarda ton jedzenia które wystarczyłyby, aby nakarmić 3 miliardy ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, około jedna trzecia żywności produkowanej na świecie ginie lub zostaje zmarnowana. Do 2050 roku liczba ludności na świecie osiągnie 9 miliardów. Wtedy produkcję żywności trzeba będzie zwiększyć o 70% w celu zaspokojenia zapotrzebowania. Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności musi być jednym z głównych obszarów skupienia. We wrześniu 2015 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – do 2030 roku zmniejszenie o połowę globalnych odpadów żywności na osobę na etapie sprzedaży detalicznej i konsumenckim oraz zmniejszenie strat żywności na etapach produkcji i łańcucha dostaw, w tym strat po zbiorach. UE i państwa członkowskie zobowiązały się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG), przyjętych we wrześniu 2015 roku: zmniejszenia do 2030 roku o połowę odpadów żywności na osobę na etapach sprzedaży detalicznej i konsumenckim oraz redukcji strat żywności w produkcji żywności i łańcuchach dostaw.
Celem kampanii jest budowa świadomości skali problemu jakim jest marnowanie żywności, zwłaszcza w obszarze „domowym”, edukacja z zakresu działania przemysłu spożywczego, mechanizmów jakie nim rządzą oraz czym są alternatywne formy produkcji żywności, gdzie szukać i pozyskiwać żywność lepszej jakości, certyfikowaną oraz promocja zrównoważonych wzorców konsumpcji i aktywnego wspierania zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności. Wywarcie wpływu na zmianę codziennych postaw, nawyków związanych z żywnością zwłaszcza pośród młodych osób – niemarnowanie jedzenia jako nowy trend, element mojego wizerunku.
Przekaz kampanii oparty jest na formule stałych cyklów tematycznych (jedzenie/ekologia/lifestyle/finanse, psychologia, dieta), pokazujące na konkretnych przykładach jak nie marnować jedzenia.
Cykl kulinarny w ramach „Weekendów bez Ubera” pokazuje jak ugotować pyszny obiad ze składników w lodówce, mówi co warto zawsze mieć pod ręką aby wyczarować z resztek jedzenia coś ciekawego. Pokazujemy, że marnowanie jedzenia to obciach!
Cykl finansowy opowiada w ramach „Finansowych końców miesiąca” jak nauczyć się planować kupowanie jedzenie, z jakich korzystać promocji, jak kontrolować wydatki na jedzenie itp.
Cykl związany z psychologią w ramach cyklu „Kupuj z głową” pokazuje jak unikać sztuczek sklepów spożywczych, które sprytnie nakłaniają nas do kompulsywnego kupowania żywności.
Kampania ma zainspirować konsumentów, by jedli i kupowali w sposób świadomy, bez wyrzucania jedzenia a tym samym wyrzutów sumienia. To, co kupujemy i w jakich ilościach, a przede wszystkim co wyrzucamy, ma realny wpływ na otaczające nas środowisko oraz postępujące zmiany klimatu.
To ważne, bo potrzebujemy zrozumieć, że w ślad za naszym wyrzuconym jednym jabłkiem, czy marchewką uruchamia się łańcuch innych strat: środowiskowych, ekonomicznych, społecznych. Produkcja każdego produktu wiąże się z wykorzystywaniem zasobów, które kiedyś się skończą. Dzięki zapobieganiu marnotrawieniu jedzenia, oszczędzamy wodę i inne surowce wykorzystane do jego wytworzenia. Podejmując bardziej odpowiedzialne działania możemy też przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 i metanu do atmosfery, które produkuje gnijąca żywność na wysypiskach. Dodatkowo, pozwala to oszczędzić nasze pieniądze, za które kupiliśmy dany produkt.
Za przygotowanie kreacji, jej realizację oraz komunikację odpowiedzialna jest Agencja SHAKE HANDS.